CD PROJEKT - co się stało na początku czerwca?

By | środa, 1 lipca 2015 Napisz komentarz
Cześć!
Na co dzień nie zajmuję się tematem akcji. Jednak z powodów sentymentalnych (dawne czasy) od czasu do czasu patrzę co dzieje się z akcjami CD PROJEKTU.

Ostatnio moją uwagę przykuło interesujące zachowanie się kursu tej spółki. Spójrzmy poniżej (wykres zapożyczony ze strony stooq.pl):


Wykres kursu CD PROJEKT
Na wykresie zaznaczyłem 3 prostokąty. Każdy z prostokątów obejmuje kilka świeczek kursu oraz wolumen (na dole screena).

Prostokąt 1: cena osiąga historyczne maksima. W prasie brak jakichkolwiek nowych informacji. Ni stąd ni zowąd, kurs przy bardzo wysokim wolumenie zaczyna spadać.

Prostokąt 2: Do prasy trafia informacja, że spółka z jakichś bliżej nieokreślonych przyczyn, wyniki sprzedaży gry Wiedźmin 3 poda dopiero w sierpniu. Jakby miało to jakieś znaczenie, kurs gwałtownie spada w dół. Oczywiście wszystkie serwisy informacyjne przyklejają informację jeden od drugiego: "wyniki sprzedaży dopiero w sierpniu, tragedia, kurs spada 17%"! [1]

Prostokąt 3: Ach! Spółka w sposób nieoficjalny podaje do wiadomości rekordowe wyniki sprzedaży gry Wiedźmin [2]. Kurs lewituje, jakby CD PROJEKT znalazł roponośne złoże.


Teraz należałoby się zastanowić, czy w świecie tak dużych pieniędzy, rzeczywiście może dochodzić do takich przypadkowych działań? Co powiedzielibyście na scenariusz:

Prostokąt 1: poinformowani inwestorzy wyprzedają swoje akcje ponieważ wiedzą, że za kilka dni spółka poda odpowiednie informacje, które będą miały wpływ na kurs.

Prostokąt 2: Spółka podaje informacje o tym, że podzieli się wynikami dopiero w sierpniu. Media robią szum i wywołują ogólną panikę. Poinformowani inwestorzy czekają, aż cena odpowiednio spadnie, następnie akumulują akcje. Pamiętajmy, że gdy ktoś sprzedaje, ktoś musi kupować.

Prostokąt 3: Niesamowite wynik sprzedaży napędzają popyta na akcje. Poinformowani inwestorzy już dawno dokonali zakupów. Pewnie dokupili jeszcze przy samym dnie.

Podsumowując: gdyby ktoś rzeczywiście wiedział z góry, jakie informacje będzie podawała spółka mógłby:
- sprzedać na samym szczycie w okolicy 25 zł
- kupić gdy cena spadała w okolicach 19-20 zł
- sprzedać po ogłoszeniu rewelacyjnych wyników sprzedaży po 24-25 zł

Brzmi jak niezły interes, prawda? Wnioski wyciągnijcie sami.Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: