Tylko śmierć i podatki (+ ankieta)

By | niedziela, 26 kwietnia 2015 1 komentarz
Ulubione zdjęcie Benjamina Franklina

“Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Co najmniej raz w roku, przed 30 kwietnia, przypomina mi się to zdanie wypowiedziane przez Benjamina Franklina. Choć muszę przyznać, że osobiście wolę, bardziej niż przypominać sobie ten cytat, Franklina oglądać - na studolarówkach;) Ale skoro już poruszyłem kwestię podatków…

30 kwietnia 2015 roku mija termin składania zeznań podatkowych za rok 2014. Gdyby ktoś zapomniał, to chyba najwyższy czas się obudzić, zacząć rachować i wykonać przelew z należnościami, które winniśmy Urzędowi Skarbowemu. Jeśli się spóźnimy, coś przeoczymy, czegoś nie dopełnimy, możemy do urzędu wysłać tzw. czynny żal, który być może uratuje nam skórę i nie będziemy musieli płacić kar za niedopełnienie obowiązków podatkowych.

Czy Bitcoin powinien być uwzględniony w zeznaniu podatkowym? To zależy, co dokładniej robiliśmy z bitcoinami. Jeśli np. sprzedaliśmy Bitcoiny na giełdzie, taka sprzedaż podlega art. 10 ustawy i podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku Bitcoin uznawany jest jako prawo majątkowe - wartość sprzedanych bitcoinów będzie przychodem, a kupno/wydobycie, jak również prowizje pobrane przez giełdy, możemy zaliczyć jako koszt.

Jak zarobić na bitcoinach i nie zapłacić podatku? To proste. Trzeba bitcoinami płacić, np. kupić 1BTC za 800zł i zjeść za niego hamburgery w Bobby Burgerze, kiedy wartość 1BTC wzrośnie ;)

P. S. Zapraszam do anonimowej ankiety, która sprawdza, kto z Was zamierza uwzględnić (lub już uwzględnił) przychód ze sprzedaży bitcoinów w zeznaniu podatkowym.


Źródła:

Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Cześć,
    słyszałam, że jest możliwość optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem zagranicznych spółek. Wiecie coś na ten temat?
    Pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń