Wydarzenia okiem dgtmarket. Lutomarzec 2015

By | środa, 22 kwietnia 2015 2 komentarzy
To nieprawda, że zerwaliśmy z naszą nowoustanowioną, krótką tradycją tworzenia comiesięcznego podsumowania wydarzeń związanych z Bitcoinem, innymi kryptowalutami i całą resztą tego ustrojstwa. Dzisiaj prezentujemy, krótki bo krótki, skrót wydarzeń z ostatnich dwóch miesięcy! Wyjątek potwierdzający regułę (miesięczną). Nie będziemy pisać za dużo, żebyście nie musieli zbyt długo czytać;)

Ktoś, kto nie jest na bieżąco, dostanie kilka najciekawszych/najważniejszych naszym zdaniem informacji. A dla tych, którzy bez wytchnienia śledzą codziennie wszelkie blogi i serwisy informacyjne dotykające tematyki kryptowalut, będzie to małe przypomnienie i lektura z cyklu “przeżyjmy to jeszcze raz”:D

Ruszamy!

Bitcoin Core wersja 0.10

Nowa wersja oficjalnego klienta (aplikacji) Bitcoin, w którym wprowadzono wiele naprawdę istotnych zmian, od szybszej synchronizacji z siecią zaczynając, poprzez zmianę sposobu naliczania prowizji od transakcji, aż do zmian, które istotne są przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników i programistów. Przed aktualizacją warto zapoznać się z notą informacyjną dotyczącą wydania: https://bitcoin.org/en/release/v0.10.0

T-mobile wprowadza doładowania za bitcoiny

Od lutego możemy doładować swoje konto w T-mobile za pomocą Bitcoinów. Możliwość taką udostępniła firma InPay.pl. Lubimy tego typu informacje, gdyż zwiastują rychłe trafienie cyfrowych walut pod strzechy :)

Więcej na innym blogu;)
http://bitcoinet.pl/2015/02/18/t-mobile-polska-akceptuje-bitcoin/

Samolotem za bitcoiny… za jakiś czas

Spod strzech do nieba. UATP (Universal Air Travel Plan) - sieć płatności, której właścicielami jest kilka dużych firm lotniczych, m.in. Lufthansa, British Airways, American Airlines - podpisała porozumienie partnerskie z operatorem płatności Bitcoin, firmą Bitnet. Daje to nadzieje, że za jakiś czas również klienci Polskich Linii Lotniczych LOT (korzystających z UATP), będą mogli za podróż zapłacić cyfrową walutą.

Odbiegając od treści porozumienia, a jednocześnie nawiązując do możliwości płacenia za loty bitcoinami, popularny zagraniczny serwis coindesk.com opublikował artykuł o 8 najpopularniejszych metodach rezerwacji lotu przy pomocy Bitcoina.

Więcej informacji odnośnie współpracy pomiędzy UATP i Bitnet tutaj:
http://www.coindesk.com/bitcoin-bitnet-260-airlines-uatp/
http://bitcoin.pl/wiadomosci/biznes/743-kilkaset-lini-lotniczych-otrzymuje-mozliwosc-przyjmowania-bitcoinow

Ambasada Bitcoin

Naważniejszą informacją marca, przynajmniej na naszym lokalnym, polskim podwórku, było zamknięcie Ambasady Bitcoin w Warszawie. Ta “pierwsza w Europie i trzecia na świecie Ambasada Bitcoin” zakończyła swój żywot w sposób dziwny i niejasny. Jedyna informacja o zakończeniu działalności pojawiła się na facebooku, co wydaje się dość niepoważne - na stronie głównej informacji odnośnie zakończenia działalności brak. Na twitterze informacji brak. W każdym bądź razie lokal, w którym mieściła się “Ambasada” jest do wynajęcia.

Siedziba upadłej Ambasady Bitcoin jest do wynajęcia.

Ambasada Bitcoin w Amsterdamie

O Ambasadzie Bitcoin w Amsterdamie również było dość głośno (w zagranicznych portalach), a ponadto pojawia się tu polski akcent:D Choć trzeba od razu zaznaczyć, że to niemiły akcent. Jeden z założycieli Ambasady Bitcoin w Amsterdamie - Marek Skonieczny - został z tejże organizacji/stowarzyszenia/kółka (zaznacz właściwe) wyrzucony za złe wykonywanie zadań Mu powierzonych. Pan Skonieczny nie chciał się z tym zgodzić. A później była policja i wzajemne oskarżenia. Jak na razie bitkojnowe ambasady i polacy nie są ze sobą kompatybilne. Info na ten temat tutaj:
http://cointelegraph.com/news/113811/bitcoin-embassy-amsterdam-founder-booted-from-organization-starts-second-embassy

Szwedzi urzędów skarbowych się nie boją

Ciekawy przypadek walki nie tylko o przestrzeganie prawa, ale przede wszystkim o poczucie wolności i sprzeciwu wobec nieuzasadnionej niczym inwigilacji. Szwedzka giełda BTC pozywa Urząd Skarbowy. Do poczytania:
http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-polityka/829-gielda-btcx-rozpoczyna-sadowa-batalie-ze-szwedzkim-urzedem-skarbowym

Wynalazek...

Jest stal, jest siła! Stainless steal i Rummikub - to jest coś, co zafascynowało polskiego przedsiębiorcę. Swoje facynacje postanowił rozszerzyć o Bitcoin i w ten sposób powstał stalowozimny portfel Bitcoin. Wygląda fajnie, ale chyba szybciej potniemy się w puzzle kartką papieru, niż zaczniemy układać ze stalowych klocków swoje klucze prywatne. Coś dla estetów masochistów.

Strona główna projektu:
http://get.cryptosteel.com/

I wywiad z twórcą wynalazku:
http://bitcoin.pl/wiadomosci/wywiady/816-wywiad-z-wojciechem-stopinskim-z-projektu-cryptosteel

Taka taka wizualizacja

I jeszcze coś dla lubiących pokręcić sobie kulą ziemską. Changemoney to aplikacja, która wizualizuje użycie, posiadanie i transfery walut użytkowników serwisu Bitreserve. Tak po prostu fajnie się tym pobawić.

Changemoney.org - wizualizacja transferu pieniędzy serwisu Bitreserve.
Strona wizualizacji:
https://changemoney.org/

Więcej info:
http://www.coindesk.com/bitreserve-tool-lets-you-watch-bitcoin-transactions-in-real-time/

Filmy:

Luty i marzec to miesiące, w których pojawiły się ciekawe filmy dotyczące kryptowalut. Jeden z filmów ukazuje życie w chińskiej kopalni BTC:


Inny, zrealizowany dla CNN przez Morgana Spurlocka (człowieka, który nakręcił “Super Size Me” - pamiętniczek z eksperymentu, w którym bohater przez 30 dni żywi się wyłącznie w McDonald’s), przestawia Spurlocka próbującego przez tydzień żyć za bitcoiny… Mój wniosek jest taki, że w Ameryce to się jeszcze da, u nas byłoby naprawdę kiepsko;) Filmu nie wstawię, bo CNN rości sobie prawa autorskie do materiału i bardzo aktywnie działa, aby wszelkie nielegalne źródła z jutubów usuwać. Trzeba trochę się pomęczyć, lecz jak zostało napisane: “szukajcie, a znajdziecie”.

Kurs

Od początku lutego do połowy marca kurs znajdował się w trendzie wzrostowym, jednak od drugiej połowy marca zaczął systematycznie spadać, aby ostatecznie znaleźć się w punkcie wyjścia… Czyli wiemy, że nic nie wiemy:D Ale prawdziwi gracze reagują szybko i na pewno bardziej doświadczeni mogli w tym czasie sporo zarobić.
Wykres wartości kursu BTC do USD w lutym i marcu 2015 r.

Trudność

Ogólnie trudność wydobycia bitcoinów cały czas rośnie, choć już nie jednostajnie, lecz z przerwami na “oddech”. Nie dziwią więc kolejne spadki trudności sieci, których wcześniej, przez ok. 2 lata nie było w ogóle.

Wykres trudności sieci z ostatnich 180 dni, pokazujący tendencję wzrostową... z przerwami dla "złapania oddechu".
Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze:

 1. Co robią ambasady bitcoina? Nawiązują dyplomatyczne relacje z innymi walutami?

  A i warto by napisać o Buttercoin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;D Nawiązywanie dyplomatycznych relacji z innymi walutami byłoby bardzo ciekawe... ale przecież Bitcoin ma agresywną politykę i celem jest dominacja! Nie będzie dialogu z dolarami, euro i funtami! Poza tym, to te "ambasady", to zazwyczaj zwykłe firmy, które pragną zarobić na chwytliwej nazwie, która zwykłemu człowiekowi ma zasugerować, że jest to coś ważnego i... poważnego;)

   Co tu pisać o Buttercoin? Raz, że padło w kwietniu (zatem jakaś wzmianka może pojawić się w maju w ramach podsumowania wydarzeń z kwietnia), a dwa - jak zacznę pisać jeszcze więcej o upadających biznesach, to blog stanie się blogiem o antywzorcach zarządzania;P

   Usuń