OpenBazaar - platforma handlu w wersji peer-to-peer. Wstęp

By | środa, 11 maja 2016 2 komentarzy
openbazaar.org
Właściwie chciałem nadać temu wpisowi tytuł "OpenBazaar - Allegro w wersji peer-to-peer. Wstęp", aby już w tytule zasugerować czym wspomniane oprogramowanie tak naprawdę jest, ale pojawił się problem. Allegro, tak jak i ebay, to jednak serwis aukcyjny, gdzie oprócz normalnego kupna produktu/usługi w oferowanej cenie istnieje możliwość przeprowadzenia licytacji. Niestety, OpenBazaar jako platforma handlu nie daje (jeszcze) takiej możliwości, ale posiada za to liczne inne zalety, które powodują że warto się tym projektem zainteresować. Ale o tym trochę później...

Czym jest OpenBazaar i dlaczego powstał?

OpenBazaar to otwartoźródłowa platforma handlowa oparta o model P2P (podobnie zresztą jak sieć Bitcoin czy BitTorrent), w której płatności wykonywane są wyłącznie za pośrednictem kryptowaluty Bitcoin. No dobrze, ale skoro istnieje już ebay, Amazon, Allegro i wiele innych, to po co kolejny tego typu projekt? Spójrzcie na poniższy obrazek, który jest świetnym wstępem do odpowiedzi na to pytanie:

OpenBazaar daje możliwosć bezpośredniej komunikacji pomiędzy sprzedającym, a kupującym.
Rys. pochodzi z  https://blog.openbazaar.org/

Jak widać, oprogramowanie zapewnia bezpośredni kontakt pomiędzy kupującym i sprzedawcą. Podobnie wykorzystanie Bitcoina zapewnia prosty model płatności bez korzystania z pośredników, którzy pobierają prowizje. Dlatego korzystanie z OpenBazaar jest całkowicie darmowe, bez ograniczeń i regulaminów, które narzucają firmy takie jak Allegro.

A co się stanie, gdy serwery Allegro przestaną działać? Tysiące kupujących i sprzedających przestaną wiedzieć o swoim istnieniu, jak również nie będą miały żadnego kanału komunikacji, aby dokonać transakcji. W sieci P2P taka sytuacja nigdy nie nastąpi (prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze). Nawet jeśli jeden sprzedawca zacznie mieć problemy z serwerem, zawsze możemy kupić produkt u innego, nadal jednak poruszając się w ramach tej samej platformy - platformy OpenBazaar!

Ponadto OpenBazaar jest anonimowy. Nie trezba zakładać żadnych kont, podawać imienia, nazwiska. Udostępniamy tylko te dane, które chcemy! Piękne, prawda?

To, jak teoria wygląda w zderzeniu z rzeczywistością dowiecie się już w kolejnych wpisach na łamach niniejszego bloga. Następny artykuł w całości zostanie poświęcony instalacji i konfiguracji programu. Bądźcie z nami! :)

Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze:

  1. Tak samo fajne bezproblemowe działanie jak i bezimienne interesy, czyli: sprzedawca był i znik ... wraz z naszymi btc i szukaj wiatru w polu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można skorzystać z opcji "Moderated Payment" (https://openbazaar.zendesk.com/hc/en-us/articles/207548366), czyli Escrow z wykorzystaniem Bitcoin multisig

      Usuń